Jakie maszty flagowe są najmocniejsze ?

Jakie maszty flagowe są najbardziej wytrzymałe ?

Z włókna szklanego, aluminiowe a może jeszcze inne ?

Klienci często zadają nam pytanie o najmocniejsze maszty, które spełnią ich oczekiwania również do estetyki i ceny.

Jeśli mielibyśmy udzielić prostej odpowiedzi, to pod tym względem na podstawie naszych doświadczeń jednoznacznie rekomendujemy maszty aluminiowe.

Sprzedajemy maszty od lat i w tym względzie nasza statystyka jednoznacznie wskazuje przewagę masztów aluminiowych grubościennych nad masztami z włókna szklanego w kwestii wytrzymałości, zarówno na silny wiatr, jak i uszkodzenia mechaniczne zewnętrzne.

Co zagraża masztowi, a mamy tu na myśli ryzyko złamania się masztu:

  • silny wiatr
  • uszkodzenia powodowane przez pojazdy
  • użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem
  • korozja elementów podstawy

 

Zagrożenie wiatrowe wymaga największej uwagi i jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń masztów.

Jak zapobiegać:

  • Zdejmować flagi przy silnym wietrze – w gwarancji lub instrukcji użytkowania znajdą Państwo stosowne zalecenia
  • Nie montować zbyt wysokich masztów bez potrzeby
  • Nie stosować nadmiernie dużych flag – zachowując umiar w wymiarach flagi oszczędzamy podwójnie:
    • flaga jest tańsza
    • wytrzyma dłużej
    • jest bezpieczniejsza w sensie obciążenia wiatrowego
  • Dbać o mocowanie masztu – stabilność podstawy. Luźne nakrętki mogą powodować uszkodzenia podstawy, a co za tym idzie spowodować zagrożenie przewrócenia się masztu

 

Uszkodzenia ze strony pojazdów mechanicznych. Maszty często sąsiadują z parkingiem, a często wręcz stoją na parkingu. Zdarza się, znów nie tak rzadko, że pojazd uderzy w maszt flagowy. Powłoka masztu kompozytowego po spotkaniu z pojazdem z reguły ulegnie skruszeniu i najczęściej jest do wymiany. Jeśli maszt jest względnie nowy możemy akcesoria przełożyć do nowej tyki.

Maszt aluminiowy grubościenny z reguły tylko się pochyli i wymaga jedynie korekty pionu – oczywiście, trzeba poddać ocenie stan kotew.

Jak zapobiegać:

  • Lokalizować maszty poza zasięgiem parkujących samochodów
  • Stosować odboje – do zamówienia u nas odboje drogowe – przy okazji montażu masztów możemy zamontować również tego typu zabezpieczenia przed uszkodzeniem masztów

 

Wieszanie lub mocowanie innych przedmiotów jak flagi. Maszty stoją z reguły 2,5 – 3 m jeden od drugiego.

Jest pokusa, żeby miedzy nimi zawieszać bannery, a nawet tablice reklamowe. Flaga stawia stosunkowo niewielki opór wiatrowi dzięki temu, że swobodnie układa się zgodnie z wiatrem.

Banner rozpięty miedzy masztami działa jak żagiel i przy silnym wietrze może spowodować złamanie masztu. Poza tym maszty uginają się i nigdy nie naprężymy dostatecznie bannera miedzy masztami.

Czasami maszty flagowe służą klientom do mocowania anten lub kamer. Cóż można powiedzieć – na własne ryzyko. Lekka antena raczej masztowy krzywdy nie zrobi, natomiast odradzamy użycie do mocowania kamer. Powód – maszty flagowe się nieznacznie uginają przy wietrze – dla widoku flagi na wietrze to jest ok, natomiast widok z kamery, która się porusza i drży raczej nie będzie satysfakcjonujący.

Jak zapobiegać: maszty flagowe, jak nazwa wskazuje stosować tylko do wieszania flag.

 

Przedwczesne rdzewienie elementów podstawy. To zagrożenie dotyczy głownie masztów stojących na terenach ogólnodostępnych i jest spowodowane głównie przez  psy, które maszty traktują podobnie jak… drzewa i słupki.

Jak zapobiegać:

  • Stosować maskownice podstawy i nakładki na nakrętki.
  • Przestrzegać przeglądów masztów – kontrola stanu podstawy masztu i fundamentu zapobiegnie przykrym niespodziankom

 

A jakie maszty są bezkonkurencyjnie najmocniejsze ?

Naprawdę najtrwalsze są maszty wykonane na bazie słupów oświetleniowych aluminiowych lub stalowych.

Takie maszty montujemy w miejscach, gdzie brak monitoringu i nie ma możliwości zdejmowania flagi przy wichurze i jest duże ryzyko dewastacji. To miejsca takie jak pomniki w odległych miejscach, parki i cmentarze.