Jak zamawiać flagi ? Poradnik.

Dla wielu naszych klientów temat flag firmowych i narodowych to temat nowy. Celem tego poradnika jest przekazanie ważnych informacji, co jest istotne, żeby sprawnie zamówić flagi u producenta lub w jego sklepie internetowym.

1. Jakiego rozmiaru flagi potrzebuję ?

To zwykle pierwsza kwestia przy zmawianiu flag.

Zazwyczaj zamawia się takie same flagi jak poprzednio, ale uwaga – nie muszą być takie same !

Mniejsze flagi wytrzymają dłużej i jeśli pozostawimy je na masztach przy silnym wietrze mniejsze jest prawdopodobieństwo, że one same lub maszt ulegną uszkodzeniu.

Jeśli natomiast mamy pomysł na większe flagi sprawdźmy, czy ich wymiar nie przekroczy dopuszczalnego dla naszych masztów.

wielkości flag

Dopuszczalne wymiary flag dla masztów z Logoflagi

Jeśli zamawiamy w e-sklepie, a standardowy wymiar flagi, który mamy do wyboru nie jest dla nas odpowiedni, złóżmy zapytanie, z pewnością internetowy sklep flagowy da nam ofertę na takie flagi

2. Jak mają być wykończone flagi ?

Tu sprawa jest prosta – wykończenie takie jak w dotychczasowych flagach, jeśli je już mieliśmy,  lub zgodne z typem zamawianych lub posiadanych masztów. Jeśli mamy kłopot z opisem mocowania wyślijmy do producenta flag zdjęcie – na pewno wykona odpowiednie mocowanie

Rodzaje mocowań

Jeśli zamawiamy flagi w celu dystrybucji na wiele punktów z różnymi masztami, najbardziej uniwersalne będzie wykończenie  z tunelem dostosowanym do najpopularniejszego ramienia obrotowego ϕ 30 mm na górze i karabińczykami z lewej strony. Obecnie najpopularniejsze są maszty z ramieniem obrotowym dostosowane do flag pionowych

Szkic mocwania flagi do masztu w werskji banner i internal windtracker

Typowe mocowanie flag do masztów internal windtracker.

3. Wybór odpowiedniej tkaniny

Poszerza się wybór tkanin na flagi – obecnie są dostępne (kolejność według wytrzymałości i ceny):

  • Supralon 115/130 g – najpopularniejsza i zarazem ekonomiczna tkanina na flagi
  • Mesh/ 115 g – tkanina o splocie płaskim i zwiększonej wytrzymałości
  • Karo 160 g – mocna tkanina o splocie strukturalnym
  • Spun 155 g – najmocniejsza tkanina o splocie płaskim, stosowana nawet na flagi morskie, często zamawiana przez klientów rozczarowanych trwałością flag wykonanych z innych materiałów

 

  • Tkanina dwustronna sandwich 350 g – na flagi dwustronne o wytrzymałości porównywalnej z Supralonem

Naszych klientów z reguły interesuje trwałość flag. Jeśli nie zadowala nas wytrzymałość flag, które mieliśmy, zamówmy o stopień mocniejsze.

A dlaczego nie od razu najmocniejsze, z tkaniny Spun ? Chodzi o efektywność rozwiązania – flagi wiszące powyżej 6 m-cy, szczególnie z białym tłem mogą na tyle zszarzeć, że najlepszym rozwiązaniem może być wymiana ich na nowe.

Zagadnienie tkanin na flagi jest szeroko omówione w artykule poradnikowym tkaniny i dzianiny na flagi i windery

Czasem flag potrzebujemy na krótko – Supralon będzie wystarczającym materiałem na takie flagi.

Flagi dwustronne są szczególnym rozwiązaniem – ich trwałość jest bardzo związana z wielkością flagi.

4. Ile flag ? I co to za pytanie – oczywiście wiemy ile flag potrzebujemy, ale flagi, szczególnie te, od których oczekujemy, że posłużą nam długo, warto prać. Prać możemy we własnym zakresie – zobacz nasz poradnik Jak prać flagi ?, lub powierzyć profesjonalistom, który dodatkowo zadbają o stan naszych flag, dokonają drobnych napraw itp – zapoznaj się z naszą usługą Pranie/serwis flag. Za każdym razem, kiedy pierzemy flagi, kilka dni maszty zostaną puste. Zatem, jeśli mamy zamiar prać flagi, zamówmy ich podwójną ilość.

5. Technologia druku.

W dobie oszałamiającego rozwoju technologii cyfrowych 95 % zamawianych flag to flagi drukowane cyfrowo, więc wybór rodzaju druku wydaje się być oczywisty.

Flagi drukowane cyfrowo są tanie, terminy realizacji są krótkie (kilka dni), a  cena nie zależy od ilości kolorów i złożoności projektu.

Jeśli interesuje nas duża ilość flag, powyżej 50 szt jednego projektu – warto zapytać producenta o druk sitowy. Przy niewielkiej ilości kolorów flagi mogą być tańsze, trzeba będzie jednak nieco dłużej na nie poczekać (2-3 tygodnie). Za to kolory będą żywsze a odporność UV takich flag będzie większa.

 6. Materiały graficzne

Nie przejmujmy się nadmiernie wymaganiami producenta flag co do materiałów graficznych.

Oczywiście, ważna jest ich jakość i właściwe przygotowanie projektu, ale jeśli nie dysponujemy gotowym projektem, prześlijmy producentowi naszych flag najlepsze materiały graficzne, jakie mamy.

Każdy dostawca flag przygotuje, najczęściej bezpłatnie, projekt naszej flagi. Jego grafik ma zapewne doświadczenie w projektowaniu flag i zrobi to właściwie.

 

  1. Ilość kolorów

Ta kwestia nieprzypadkowo jest na końcu. W druku cyfrowym kolory najlepiej określić w CMYK, w sitodruku producent najlepiej odtworzy kolor, o który nam chodzi, w skali Pantone lub RAL. Cena zależy od ilości kolorów tylko w przypadku flag drukowanych sitodrukiem.