Oświetlenie flag i masztów – Konieczność oświetlania flagi.
Nie każdy wie, że zgodnie z zasadami dotyczącymi eksponowania flagi narodowej, flaga Polski może pozostawać na maszcie tylko od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej, musi być dobrze oświetlona. Podkreśla to, niedawno udostępniona na stronie samorządowej nist.gov.pl broszura MSWiA pod tytułem „BIAŁO CZERWONA” sprawdź tutaj.
Jak ten wymóg spełnić ? Można, oczywiście, wciągać flagę rano a zdejmować po zmierzchu. Co to naprawdę znaczy ? Ktoś – pewnie ochrona budynku lub portier rano flagę wciągnie na maszt, a zdejmie po zmroku. Po zmroku, czyli o której godzinie ? – latem jest nieźle, bo nawet o 21:30, ale jesienią i zimą – o 15:30 ? Wyobraźmy to sobie : flaga Polski przed Bardzo Ważnym Urzędem będzie w grudniu tylko 8 godzin ?(wschód słońca 7:30, zachód 15:30).
Po to jest stawiany maszt, żeby przez większość doby nie było na nim flag?
Stawiając maszt raczej chcemy, żeby flaga była na nim cały czas, szczególnie przed różnymi urzędami
A więc chyba…. jakieś potrzebne oświetlenie.
Są dostępne 3 rozwiązania oświetlenia flag:
Flaglight – obudowany pierścień z silnymi diodami CREE świecący od dołu
Zalety:
- Pierścień jest nawleczony na maszt i zamontowany na dole – pełna integracja z masztem
- Duża siła i skupienie światła na fladze niezależnie od kierunku wiatru i ustawienia flagi
- Oświetla nie tylko flagę , ale i maszt na całej długości
- Nie oślepia – nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego
- Profesjonalne, opatentowane rozwiązanie opracowane w celu jedynie oświetlania flag na masztach – odpowiednia moc, strumień światła i barwa świecenia
- Niski pobór mocy
Wady:
- Mimo, że jest to zintegrowane urządzenie w obudowie, wymaga zamontowania przez uprawnionego elektryka, koszt nie powinien być jednak wysoki, bo montujemy i podłączamy jedno urządzenie
Rozmieszczenie reflektorów wokół masztu
Zalety:
- Można uzyskać ciekawy efekt dodatkowego oświetlenia budynku
Wady:
- Ciężko w ten sposób oświetlić flagę ze wszystkich stron
- Reflektory będą zapewne dobierane „na oko” i ich moc, strumień światła, barwa zapewne będą nieco przypadkowe.
- Wymaga zamontowania przez uprawnionego elektryka – koszt montażu może być wysoki, bo mamy do zamontowania kilka reflektorów, rozprowadzenie kabli i ich podłączenie.
Zwieńczenie masztu z ogniwami fotowoltaicznymi na górze i diodami LED świecącymi w dół
Zalety:
- Niski koszt
- Najbardziej ekologiczne rozwiązanie
- Nie wymaga podłączenie do sieci elektrycznej – jedynie zwieńczenie na górze zamieniamy na głowicę podświetlającą
Wady:
- W miesiącach jesienno – zimowych po zmierzchu przy niskim naświetleniu ogniw fotowoltaicznych diody mogą świecić przez krótki czas
- Niższy strumień światła jak w rozwiązaniach powyżej
- Oświetlona jest w zasadzie tylko flaga, maszt w niewielkim stopniu
I tyle o urzędach, temat oświetlenia przed siedzibami firm wygląda zupełnie inaczej.
Mimo, że nie ma obowiązku podświetlania flag firmowych, firmy chętnie instalują oświetlenie swoich masztów i flag. Oświetlenie bardzo zwiększa widoczność flag – jeśli dodatkowo materiał jest nieco połyskujący, uzyskują znakomity efekt. Poza tym, nie po to firma wydała pieniądze na flagi i maszty, żeby były widoczne tylko przez 8 godzin. Przed firmami stoi zwykle więcej niż jeden maszt, zazwyczaj 3, przy podświetleniu wszystkich masztów efekt jest skumulowany.
Przy flagach firmowych możemy zastosować jeszcze jedno, ciekawe rozwiązanie – flagi z elementami odblaskowymi. Nawet niewielka ilość światła, np. z przejeżdżającego samochodu powoduje, że taka flaga staje się zauważalna. Taka flaga wymaga zazwyczaj specjalnego projektu, Najlepszy efekt uzyskujemy, gdy z grafiki na fladze wybierzemy jeden, ważny element graficzny i wykonamy go w technice odblaskowej.